20 ciekawostek z okazji urodzin Simów! Zebraliśmy najlepsze
Porządna porcja ciekawostek dotyczących Waszej ulubionej gry komputerowej.
przez Katarzynka 5 lutego, 19:55 w Gry
1232 18

Seria The Sims jest z nami dokładnie od 4 lutego 2000 roku! Przez te 18 lat symulacja doczekała się milionów fanów i mimo swojego wieku, wciąż potrafi zrobić wrażenie i przyciągnąć nowych ludzi. Grzechem byłoby nie nazwać jej ponadczasową, prawda? Z tej okazji postanowiliśmy zebrać dla Was najciekawsze smaczki ze wszystkich części gry. Czy możecie nazwać siebie prawdziwymi simomaniakami?

1. Simowa poczta

W 2005 roku, francuska firma zajmująca się świadczeniem usług pocztowych wydała kolekcję znaczków na listy poświęconych popularnym w tamtych czasach grom. Wśród nich znalazł się znaczek z podobizną dwójki Simów i kryształka z The Sims 2. 

Image title

2. Sprytne samouczki

Każda z rodzin z The Sims 2 z trzech podstawowych miast (Miłowo, Werona oraz Dziwnowo) miała za zadanie przybliżyć graczom różne funkcje gry poprzez wskazówki pojawiające się w postaci powiadomień, na przykład rodzina Dziwak z Dziwnowa pokazywała wszystko, co warto wiedzieć o kosmitach w drugiej części gry.

3. Wywiad z klonem

Ciekawą stroną (ale niestety już niedziałającą) była oficjalna strona The Sims 2, na której znajdował się wywiad z Bellą Ćwir z Dziwnowa. Serwis SimsNetwork przekopiował wywiad i umieścił go w swoim serwisie. Wywiad jest dostępny pod tym adresem. 

4. „Dwójkowa” giełda wymiany

The Sims 2 również posiadało swego rodzaju „trójkowy” Store. Płatna zawartość dostępna była poprzez specjalny klient wbudowany w grę lub oficjalną stronę The Sims 2. Obecnie jedynym sposobem na pozyskanie zawartości jest pobranie jej z internetu.

5. Sprawa wyjaśniona

Pozornie niewyjaśniona zagadka Belli Ćwir ma swój koniec w Księżycowych Jeziorach - miasta z The Sims 3 Store. To tam znajduje się prawdziwa Bella - informacja ta została potwierdzona przez SimGuruSarah na jej Twitterze w 2014 roku.

6. Simowie idą z duchem czasu

Urządzając czarno-białe przyjęcie w The Sims 4, Simowie zyskują nowe interakcje towarzyskie. Do najciekawszych zaliczyć można rozmawianie i żartowanie o pingwinach oraz dyskutowanie o braku gazet. Smutne, ale niestety prawdziwe - w czwartej odsłonie gry na próżno szukać pracy w gazecie - pozostaje telefon i komputer.

7. Własna okładka

W listopadzie 2002 roku, Simowie pojawili się na okładce amerykańskiego tygodnika Newsweek, czyniąc serię The Sims pierwszą i jedyną dotychczas grą, która zawitała na awersie tego czasopisma.

Image title

8. Jest się czym pochwalić

Sukces The Sims jest tak ogromny, że od dnia premiery pierwszej części w 2000 roku wszystkie gry z serii zostały sprzedane w ponad 200 milionach kopiach, dzięki czemu jest ona obecnie jedną z najlepiej sprzedających się serii gier na całym świecie. Osiągnięcie jest jeszcze bardziej spektakularne, zakładając, że przed wydaniem, gra The Sims była wielokrotnie odrzucana i prawie anulowana!

9. Urodzinowa strona

Z racji dziesiątej rocznicy premiery The Sims, w 2010 roku w internecie pojawiła się nieoficjalna strona, która swoją drogą istnieje do tej pory. Można tam znaleźć m.in. fakty dotyczące samej gry, filmiki, a nawet rzetelny opis języka Simlish.

10. Jak to jest z tym plumbobem?

Słysząc słowo plumbob, większość osób wskaże na wiszący nad głowami Simów zielony (a czasem nawet czerwony) kryształek. Okazuje się jednak, że plumbob  ma też inne znaczenie. Jak można wyczytać z Wikipedii, plumbob to po polsku pion, czyli narzędzie służące do wyznaczania kierunku pionowego. 

11. Każda legenda ma ziarno prawdy

Jak głoszą plotki, w jednym z otoczeń w pierwszej generacji The Sims w tle pojawiał się potwór, a raczej potworzyca z jeziora Loch Ness, znana jako Nessie. Co ciekawe, miał istnieć również kod pozwalający na jej wywołanie. W The Sims 4, a konkretnie w dodatku „Spotkajmy Się”, przebywając na wyspie w Windenburgu od czasu do czasu można ujrzeć sylwetkę morskiego potwora, którego tutaj nazwano Emily.

12. Toaleta jest najważniejsza

Pierwszym obiektem stworzonym na potrzeby gry była muszla klozetowa. Dawała ona możliwość testowania różnych interakcji i idealnie pasowała do symulatora życia.

13. Gnomy żyją własnym życiem

Gnomy, gnomy wszędzie! Te niepozorne figurki ogrodowe były dostępne już w pierwszej części serii, lecz ich prawdziwe możliwości poznaliśmy dopiero w The Sims 3. Tam pojawiło się całe mnóstwo różnych gnomów, które przy odrobinie szczęścia można było zdobyć podczas wykonywania określonych interakcji. Do tego wszystkiego potrafiły one przybierać różne postawy oraz niezauważenie, pod osłoną nocy, przemieszczać się w najróżniejsze zakątki parceli mieszkalnej.

14. Gra nie dla wszystkich

The Sims 3 to pierwsza gra z serii The Sims, w której trailerach pojawia się informacja, że gra może być niestosowna dla młodszych graczy

15. Niepełne radio

The Sims 4 to jedyna z gier z serii, w której nie zawarta została taka stacja radiowa jak salsa. Nie zmienia to jednak faktu, że „czwórka” może pochwalić się pokaźną ilością dostępnych stacji.

16. Pogoda miała być od początku

Zaprojektowanie The Sims 2 trwało około 100 dni. Prawdopodobne jest, że już w podstawie gry miała pojawić się pogoda, ale pożar w studio przerwał pracę twórców. Ponadto, jeśli zapomnimy o dachu w domu naszych Simów i zacznie padać deszcz, Simowi w kolejce pojawi się interakcja „There's a weather in my house!”.

17. Simowy telefon

W 2007 roku, z okazji 15. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na aukcję wystawiono wysadzany kryształkami Swarovskiego telefon Nokia 6101 z motywem The Sims 2. Cena za telefon z certyfikatem autentyczności kryształków wynosiła  2660 zł.

Image title

18. Brak złodziei

W przeciwieństwie do innych krajów, w chińskiej wersji pierwszej części gry nie ma ani słowa o złodziejach. Postaci te zamieniono na mimów i nawet kariera przestępcy została zastąpiona przez karierę mima. Warto też wspomnieć, że w The Sims 4 włamywacze również nie występują.

19. Pierwsze wystąpienie Simlish

Zanim Simlish trafił do znanej przez wszystkich serii The Sims, w 1996 został wykorzystany w mniej popularnej grze od Maxis - SimCopter, czyli symulacji, w której gracz wciela się w postać pilota helikoptera.

20. Specyficzni Simowie

W The Sims 2 na PlayStation Portable występuje ciekawa postać kobiety, którą jest niejaka Mambo Loa. Simka prowadzi swój własny sklep i głównie od niej gracz otrzymuje nowe zadania. Ciekawostką jest również fakt, że Mambo posiada lalkę voodoo każdego mieszkańca miasta na wypadek, gdyby któryś z nich z nią zadarł. I choć w The Sims 2 na PSP nie da się określić sylwetki Sima, Mambo Loa jest jedyną otyłą Simką w  grze. W The Sims 3 pojawił się również Lee-Roy Johnkins, który jest nawiązaniem do Leeroy'a Jenkinsa, czyli sławnej postaci z gry World of Warcraft.


A może wy znacie jakieś inne ciekawostki, o których w tekście nie było mowy? Zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach!