10 różnic w podróżach
Pakiet rozgrywki The Sims 4 Przygoda w dżungli swoją premierę miał już jakiś czas temu. Warto więc przyjrzeć się mu głębiej i sprawdzić jak ma się on do poprzednich wydań dodatków podróżniczych.
przez hanami Wtorek, 15:00 w Przygoda w dżungli
1081 10
1. Nowe miejsca

Z pewnością nie możemy narzekać na brak różnorodności podróży naszych Simów. W The Sims Wakacje dostępne jest jedno otoczenie – Wyspa Wakacyjna, która jest miszmaszem różnorakich form wypoczynku. Nasz nieco kanciasty Sim ma okazję wygrzać się na plaży, pojeździć na snowboardzie a nawet upiec wirtualne pianki na ognisku. Wraz z erą 3D i The Sims 2 Podróże nasi podopieczni dostali nieco więcej zajęć. Tym razem dodatek zabiera nas do trzech miejsc. Na Wyspę Twikki, która wyraźnie nawiązuje do Hawajów, do Wioski Takemizu, inspirowanej Dalekim Wschodem a także do Trzech Jezior – miejscowości w górach. W The Sims 3 Wymarzone Podróże nasi Simowie mogą wyjechać do fikcyjnych miejscowości w Chinach, Francji a nawet w Egipcie. W końcu w Przygodzie w dżungli wybieramy się do świata Selvadorada. Zwiedzane tam grobowce można porównać do pradawnych świątyń Azteków. Jako ciekawostkę warto dodać, że Selvadorada istnieje również w prawdziwym życiu! Co prawda nie jako miejscowość, a… hotel w peruwiańskiej miejscowości Iquitos.
Image titleImage title

2. Artefakty a pamiątki

Po raz pierwszy w historii Simowych podróży znalezione artefakty mają inne funkcje niż ładny wygląd. Relikty, które możemy złożyć z innych obiektów (to aż 27 różnych kombinacji), są w stanie dać naszym simom błogosławieństwo lub zgubę, które mogą być odnowione co jakiś określony czas.
Image title

3. Twój drugi dom w środku dżungli

Zaskakującym wyborem twórców okazała się zmiana systemu zakwaterowania. Za czasów The Sims 2 Podróże Simowie mieszkali w hotelach wspólnie z innymi simami, co z kolei otworzyło drzwi do takich funkcji jak robienie psikusów sąsiadom. W The Sims 3 Wymarzone Podróże Simowie mieszkali w bazie wypadowej czyli, tak samo jak za czasów dwójeczki, w czasie swojego pobytu na wakacjach mieli okazję poznać dużo simów ze względu na wspólne zakwaterowanie. W The Sims 4 Przygoda w dżungli twórcy zachowali system z The Sims 4 Ucieczka w plener – nasi Simowie są jedynymi lokatorami danej parceli, a jedyną opcją poznania nowych osób jest wyjście z domu. 
Image title

4. Ukryte lokalizacje

Selvadorada z poziomu mapy nie wydaje się zbyt dużym światem, ale jak to mówią: diabeł tkwi w szczegółach (a w tym wypadku w znakach zapytania na mapie). Ukryte lokalizacje mieliśmy już okazję poznać w The Sims 2 Podróże, więc jest to ich powrót w wielkim stylu. W miarę eksplorowania dżungli okazuje się, że skrywa ona w sobie mnóstwo zakamarków gotowych na odkrycie ich przez naszych Simów.
Image title

5. Niecodzienni (nie)przyjaciele

We wszystkich odsłonach wakacji w serii The Sims, w czasie urlopu Simowie mogą  spotkać niecodzienne stworzenia. W pierwszej części gry, w plażowej części Wyspy Wakacyjnej, wita nas Rekin Zębuś. Rekin ma za zadanie zabawiać turystów poprzez taniec czy sztuczki. W The Sims 2 w Trzech Jeziorach mamy okazję spotkać samą Wielką Stopę! Pomimo legend, jest ona jednak nastawiona do nas przyjaźnie, a po nawiązaniu lepszych relacji może dołączyć do naszej rodziny. W The Sims 3, we wszystkich otoczeniach wakacyjnych czyhają na nas mumie. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych „koleżków” nie są one do nas przyjaźnie nastawione, a bliższe spotkanie z nimi może zakończyć się klątwą mumii. W końcu w Selvadoradyjskich grobowcach możemy spotkać szkielety. Nasi Simowie mogą normalnie wchodzić z nimi w interakcję, a nawet… stać się jednym z nich! Niestety, jest to tylko stan tymczasowy.
Image title

6. Obcowanie z kulturą

We wszystkich dodatkach o podróżach mamy okazję dowiedzieć się nieco o egzotycznych kulturach, ale naszym zdaniem w Przygodzie w dżungli zostało to odwzorowane najlepiej. Dwie stacje w radio z muzyką latynoską, orientalne napoje oraz potrawy a także ubrania z geometrycznymi wzorami – wszystko to pozwala wczuć się w klimat zwiedzanego miasta.
Image title

7. (Aktywny) wypoczynek

W poprzednich generacjach różnie bywało z wypoczynkiem naszych Simów. The Sims Wakacje, było raczej luźniejszym dodatkiem a nasi simowie mogli zarzyć odpowiedniej dawki odpoczynku na tamtejszej Wyspie Wakacyjnej. Kolejna generacja wprowadzała różnorodność - Simowie mogli zarówno wylegiwać się na plaży, jak i uczestniczyć w wycieczkach z podróżnikiem. W The Sims 3 Wymarzone Podróże balans ten został nieco zaburzony - podróżowanie raczej skupiało się wokół grobowców (i ich powiązań między sobą) niżeli zwiedzaniem miast. Nawet zwykła nauka karate, która była ciekawostką dla amatorów kultury Dalekiego Wschodu, swoje zastosowanie znalazła głównie przy odkrywaniu świątyń. Wraz z The Sims 4 Przygoda w dżungli nasi Simowie zyskali kolejne dwie nowe umiejętności do rozwoju: Archeologię oraz Kulturę Selvadorady. Dzięki temu nieco spokojniejsze osoby mogą poznawać kulturę miasta, a na śmiakłów spragnionych wrażeń czekają świątynie do eksplorowania.
Image titleImage title

8. Poradnik młodego podróżnika

Po raz pierwszy w dodatkach o podróżach nie wszystkie obiekty, które przydadzą nam się w czasie wycieczki, znajdziemy w tym jednym, określonym pakiecie. Co złośliwsi podkreśliliby z przekąsem, że jest to wina "rozdrabniania" rozszerzeń do czwórki, ale nie o tym jest ten wpis, prawda? W dżungli, a zwłaszcza przy zwiedzaniu grobowców, niezbędne okażą się między innymi: namiot, mikstury ze sklepu nagród oraz te wytwarzane dzięki umiejętności zielarstwa a nawet przenośna lodówka. Wszystkie te obiekty powiązane są z pierwszym pakietem wydanym do czwórki, a mianowicie The Sims 4 Ucieczka w plener.
Image title

9. Dawno temu w dżungli

Nowością w dodatkach podróżniczych mogą być również zagrożenia, które czyhają na naszych Simów w dżungli. Tym razem to nie tylko pułapki w świątyni, ale również kilka insektów, których atak może różnie wpłynąć na naszego Sima. Pająki, nietoperze plazmowe, pszczoły a nawet... ogniste insekty. Może to właśnie tego dotyczyła twitterowa zabawa SimGuruGrahama, o której pisaliśmy w styczniu? Nie należy się jednak obawiać tych małych stworzonek, dobrze przygotowany podróżnik z łatwością się z nimi upora. 
Image title

10. Czas na następną wyprawę

W poprzednich generacjach prawie wszystkie opcje wakacji zostały zawarte w jednym, dużym dodatku. Tym razem, co możemy zauważyć na przykładzie Ucieczki w Plener oraz Przygody w dżungli, twórcy postawili na tematyczne pakiety skupiające wokół jednej formy wypoczynku. Oznacza to, że nie ma żadnych przeciwskazań, by ukazały się kolejne pakiety o podróżach. Co powiedzielibyście na The Sims 4 Tajemnice Egiptu? A może... The Sims 4 Wypad w tropiki? Możliwości jest naprawdę dużo. A wy, jakie rozszerzenia chcielibyście zobaczyć?
Image title